Historia HTML

Pierwsza wersja HTML nie ma numeru wersji, to właśnie kod o nazwie “HTML”  był używany do stawiania prostych stron internetowych w 1989 r. – 1995. W roku 1995 IETF (Internet Engineering Task Force) i ponumerowane standardowe HTML jest “HTML 2.0”.
W 1997 r., World Wide Web Consortium (W3C) przedstawiła kolejną wersję HTML, HTML 3.2. potem było zastępowane przez HTML 4.0 i 4.01 w 1998 roku w 1999 roku.
Następnie ogłoszono, że W3C nie będzie juzdłużej rozwijało HTML i zaczną skupiać się na eXtensible HTML lub XHTML. Zalecają stosowanie projektantów WWW HTML 4.01.

W3C koncentruje się na XHTML 1.0, a takie rzeczy jak XHTML Basic stał się w 2000 r. jednym z podstawowych zaleceń. Ale projektanci witryn nie chcieli, aby przejść do sztywnej konstrukcji z XHTML, więc w 2004 r., Web Hypertext Application Technology Grupa robocza (WHATWG) rozpoczęły prace nad nową wersją języka HTML, który nie jest tak rygorystyczny jak XHTML nazywa się HTML5. Mają oni nadzieję, że zostanie nowy język ostatecznie przyjęty jako rekomendacja wystawiona przez W3C.
Twoja pierwsza decyzja podczas pisania strony internetowej jest to, czy pisać ją w HTML czy XHTML. Jeśli korzystasz z edytora jak Dreamweaver, wybór ten jest określony przez DOCTYPE który mówi co masz wybrać. Jeśli wybierzesz DOCTYPE XHTML, strony będą pisane w XHTML a jeśli zdecydujesz DOCTYPE HTML, można wtedy napisać stronę w zwykłym HTML.
Istnieje wiele różnic pomiędzy HTML i XHTML. Ale na razie wszystko, co musisz wiedzieć, to że XHTML to HTML 4.01 ponownie napisany jako aplikacja XML. Jeśli piszesz XHTML, wszystkie atrybuty będą notowane, tagi zamknięte i można go edytować w edytorze XML. HTML jest dużo luźniejsza niż XHTML, ponieważ można zostawić notowania od atrybutów, takich jak wolnych tagów <p> bez <znacznik zamykający / p> i tak dalej.
Dlaczego warto skorzystać z HTML ?
HTML może zająć mniej miejsca i jest szybszy do pobrania.
HTML jest bardziej wyrozumiały (dopuszcza błędy) i łatwiejszy do opanowania. Na przykład, jeśli pominąć znaczniki HTML, kod będzie nadal działać niezawodnie.